Segít a légzésfigyelő?

A légzésfigyelő egy kis eszköz, amit a baba matraca alá tesznek vagy pelenkájára csíptetnek, hasára illesztenek, miközben alszik. A gép vezeték nélkül működik, mikrohullámú jeleket bocsájt ki. A szülőnél lévő rész hanggal jelzi, ha kimarad a légzés, így a szülők akár másik szobában is lehetnek. Legalábbis sokan így gondolják.

A bölcsőhalált próbálják megelőzni

A közhiedelemben az él, és a gyártók is azt sugallják, hogy a hirtelen csecsemőhalál (SIDS) megelőzhető, ha időben észrevesszük, hogy kimaradt a baba légzése. Sípol gyorsan a gép, odarohanunk, és megmentjük a babát. Felvesszük, és a mozgatástól már veszi is újra a levegőt, vagy akár már attól, hogy a gép hangot ad, és felébred tőle.

Régi feltevésre alapoznak

Korábban azt gondolták, hogy az alvás mély fázisában hosszabban kimarad a légzés (alvási apnoe, felnőtteknél is előfordulhat), és ez előzi meg a bölcsőhalált. Tehát, ha ezt időben észrevesszük, akkor megmenthető a baba. Ha ez így lenne, akkor valóban lenne értelme a légzésfigyelőnek.

Előbb leáll a keringés, utána áll le a légzés

Újabb tudományos kutatások viszont arra jutottak, hogy más sorrendben vannak a dolgok. A bölcsőhalált nem előzi meg légzéskimaradás. Először hirtelen meghal a baba, ennek következtében leáll a keringés, nincs szívműködés, majd ennek következtében leáll a légzés. Kb. 20 másodperc légzéskimaradás után végre jelez a gép, de a baba akkor már sajnos halott.

Ilyenkor csak újraélesztési tudással van esély megmenteni a babát

Tehát ilyenkor az ébresztgetés, rázogatás mit sem segít. Csak akkor van pici esély, ha a szülők végeztek csecsemő-újraélesztési tanfolyamot is (nem csak a gépet vették meg), és az egyik higgadtan meg is tudja csinálni, míg a másik hívja addig a mentőket. Az újraélesztés esélye sajnos így is nagyon kicsi. A szülők rémültek, nincs náluk műszer, gyógyszerek. Sajnos, ha ott is lenne valami csoda folytán pont egy profi gárda, ők sem tudják mindig megmenteni a több perce halott babát. De azért az újraélesztést mindenképpen meg kell próbálni, akármilyen kicsi is az esély, fenn kell tartani a baba keringését és légzését, amíg megérkeznek a mentők.

Hamis biztonságérzetet ad a légzésfigyelő

Így már érthető, hogy totális illúzió azt hinni, hogy ez a gép segíteni fog a bölcsőhalál megelőzésében. Sőt, a szülők hajlamosabbak akár lazábban kezelni olyan dolgokat is, amik viszont valóban segítenének.

Több szakmai szervezet nem ajánlja a légzésfigyelő használatát

Magyar gyermekorvostól is hallottam már, de pl. az amerikai gyermekorvosok szakmai kollégiuma sem ajánlja a légzésfigyelőt pont amiatt, mert hamis biztonságérzetet ad, ill. mert nem lehet megelőzni vele a bölcsőhalált.

Akkor mégis mire jó? Természetesen van olyan eset, amikor ajánlják az orvosok, ilyen pl., ha légzéskimaradásra hajlamos koraszülött van a családban. De ahogy korábban említettem, ez is csak akkor ér valamit, ha elvégezték a szülők az újraélesztési tanfolyamot, és azt jól be is gyakorolták a szülők, és stresszhelyzetben is tudják alkalmazni az ott tanultakat.

Szerencsére azért sokat tehetünk a hirtelen csecsemőhalál megelőzéséért, ha csökkentjük a rizikófaktorokat:

  • Ne hasrafektetve aludjon a babád!
  • Ne öltöztesd túl!
  • Minél messzebb van a szülőtől a baba, annál nagyobb a rizikó a bölcsőhalálra.

Ha valaki légzésfigyelőt használ, gyakran egészen korai időszaktól kezdve külön szobába teszi kisbabáját, mert a gép majd vigyáz helyette a gyerekre (kihelyezi a bizalmat egy gépbe), de, mint láttuk, ez illúzió.

Anya és gyermeke még elég sokáig „egyek”. Ha egy légtérben alszanak, a baba képes az anya élettani funkcióira ráhangolódni, átveszi akár légzése ritmusát is. Már ezzel csökkenthető a bölcsőhalál esélye.

Ha pedig édesanyja mellett alhat a baba, akkor hozzábújhat, érzi édesanyja melegét, szeretetét, gondoskodását. Ha igény szerint szophat, testi szükségletei is kielégülnek. A baba így sokkal nagyobb biztonságban érzi magát, mert nagyobb biztonságban is van valóban.

2 gondolat még vásárlás előtt:

  1. A gép mikrohullámmal működik. Vannak szülők, akik igyekeznek elkerülni az elektroszmogot, a mikrohullámot pedig pláne. Ők ezt is mérlegeljék!
  2. Sajnos téves riasztást is adhat a gép! Egészséges babánál, ha a szülő a közelében van, nem tud semmiben segíteni a gép. A szülőt viszont komolyan sokkolhatja egy téves riasztás. Szoptató anyákat minden ijedtségtől, stressztől óvni kell. 

A szülőt nem lehet géppel helyettesíteni

A történet végén három tanulságot is levonhatunk:

  1. A légzésfigyelőnek nincs előnye, ha egyébként egészséges a babád, de „legalább” van hátránya: fizethetnek a jóhiszemű szülők, hogy ijesztgetve legyenek.
  2. Lehet, hogy úgy döntesz, hogy szülésed előtt egy kütyüvel kevesebbet kell megvenni;
  3. Vannak dolgok, amiket hiába akarunk gépekkel megoldani. Hosszú tudományos kutatásokkal kiderítették azt, amit évezredekig mindig is tudtunk: a babának az édesanyja mellett a legjobb és legbiztonságosabb, ez nem helyettesíthető semmi mással.

+1 gondolat: Ha elolvasod egy légzésfigyelő vásárlási tájékoztatóját, figyeld meg, hogyan manipulálnak érzelmileg. A téves riasztásnál pl. leírják, hogy „a felelős szülő ennyi riadalmat igazán kibír azért cserében, hogy babája életben maradjon”.

  • Ahogy írtam, nem fog ettől sajnos életben maradni egy baba sem.
  • Nem, nem szabad ok nélkül riogatni a szoptató anyát! Annyi stresszhormon termelődik, hogy árthat a tejszaporulatnak, és átmegy a babába is, őrá is hatni fog. Ez nem játék!
  • Erkölcsileg megkérdőjelezhető, hogy félelemkeltéssel manipulálják az érzelmileg és hormonálisan túltelített kismamákat a vásárlásra.
  • VIGYÁZZ, ez csak marketingszöveg!

Gondolkodnivaló

Gondold végig, a ti életetekben mi lesz a jó megoldás! Hogyan fogjátok megoldani, hogy babátok a legnagyobb biztonságban legyen? Miket szeretnétek a fenti javaslatokból megvalósítani?

Írd le a szülésfüzetedbe!

Ha szeretnél visszajelezni valamit, írj bátran!

Két nap múlva a szülési fájdalomról fogok mesélni neked. Legtöbb kismama talán ettől fél a legjobban.

És holnapután megtudod azt is, milyen különleges ajánlattal készültem neked!

Keresd a postaládádban!

Vigyázz magatokra!

Anita