Most akkor bent lehet az apa a szülésnél vagy nem? Hát igen, ez jó kérdés!

2020. tavaszától mostanáig folyamatos harc ment azért, hogy a szülő nők jogai ne csorbuljanak, akár „helyzet” van, akár nem (magyarországi körülményekről írok).

A törvény szerint igen, bent lehet. 

Még 1997-ben alkották meg a jelenleg érvényes egészségügyi törvényt, ami így kezdődik: „Az Országgyűlés a lakosság egészsége iránt érzett felelősségétől áthatva […] az alábbi törvényt alkotja meg”. Na, ha ennyire át voltak hatva, nézzük, mit alkottak!

„A szülő nőnek joga van arra, hogy az általa megjelölt nagykorú személy a vajúdás és a szülés alatt folyamatosan vele lehessen, a szülést követően pedig arra, hogy – amennyiben ezt az ő vagy újszülöttje egészségi állapota nem zárja ki – újszülöttjével egy helyiségben helyezzék el.”

Értelmezzük egy kicsit! Nagykorú személy. Tehát apuka ideális esetben legyen nagykorú. Na jó, hagyjuk a viccet, szóval az a lényeg, h nem csak apa mehet be, hanem ha adott esetben a szülő nő inkább a barátnőjét, édesanyját, egy dúlát, a bábáját vagy valaki más olyan személyt vinne be, aki támaszt jelentene a számára, a törvény már réges régen megengedi neki, lehet ehhez ragaszkodni. Ez a kísérő ott lehet vele a vajúdás alatt és a szülés alatt végig és folyamatosan. A szülés után viszont sipirc haza, ha azt mondják neki…

Az anyának továbbá joga van arra, hogy a babája végig vele legyen. Tehát nem vihetik el tőled, ha egyébként egészségesek vagytok. Még a vizsgálatokat is úgy illik, hogy melletted végezzék el, hogy láthasd, mi történik a babával.

A törvény kimondja továbbá azt is, hogy „a kiskorú betegnek joga van arra, hogy szülője, törvényes képviselője, illetőleg az általa vagy törvényes képviselője által megjelölt személy mellette tartózkodjon”. Magyarul, ha a baba mondjuk koraszülött, vagy valami betegsége lett, akkor is joga van anyának vagy apának mellette lennie. Akár egész nap joga van az inkubátor mellett lennie.

Van, hogy a kórházak (jogtalanul) nem engedik

Alapvetően ezek a jogaink. Amikor azonban „helyzet” van, megvonhatnak tőlünk néhányat, de most nem ez történik. Nem húzom vele az időt, hogy részletesen elmeséljem, de tudj róla, hogy több nonprofit szervezet levelezett, harcolt, állásfoglalásokat kért, hogy értelmezzék, hogy az új helyzetben mit lehet és mit nem, és hogy megelőzzék a további túlkapásokat, mert sajnos volt bőven…

Pl. a kórházak eleinte úgy értelmezték, hogy az apa egy látogató. Amikor pedig látogatási tilalom van, akkor ő sem mehet be. Azóta persze született állásfoglalás arról, hogy apuka nem látogató, hanem anya jogos támasza, így be kell őt engedni. Viszont hiába volt a hivatalos állásfoglalás, sok kórház még hetekkel utána is kitiltotta az apákat. Volt olyan hely, ahol azt mondták, hogy őket nem érdekli, mit írnak fentről, ha nem tetszik, lehet máshova menni szülni…

Aztán kerestek olyan kiskapukat is időnként a kórházak, hogy előbb megnézik, mennyire van kitágulva a méhszáj. Mert, ha még nincs 4 cm, akkor a nő nem számít szülő nőnek, csak várandósnak, így nem jogosult a kísérőre… Ill. bepróbálkoztak olyannak is, hogy a felvételi vizsgálat elvégzéséig semmiképp nem engedték be az apákat, hiszen addig nem szülő nő, csak várandós a státusza a leendő anyának még akkor is, ha nyilvánvalóan mindjárt kint a baba…

A látogatási tilalom idején is bemehet az apa

Habár a tisztifőorvos már a 2020.03.08-i határozatában (amiben a látogatási tilalmat elrendelte) is rögzítette, hogy a szülő nőnek ezek a jogai továbbra is érvényesek, hát, ahogy látod, elég sok kórház nem foglalkozott vele. Ijedtségükben, a fejetlenségben eltúlzott intézkedéseket hoztak. Az sem hatotta meg őket, hogy a határozat kimondta, ha nem tartják be az előírásokat, 30.000 – 5.000.000 Ft birság is kiszabható rájuk…

A szeptember 8-i határozat, amiben újra elrendelik a látogatási tilalmat, már rögtön az elején, vastag betűvel kiemeli ezeket a jogokat, hogy ismét és továbbra is érvényben vannak, ill. újra megemlíti, hogy megbüntethetik őket 30.000 – 5.000.000 Ft-tal, ha nem tartják be ezeket.

Ami újdonság ebben, hogy itt már kimondják azt is, hogy a védőfelszerelést a kórháznak kell biztosítania. Egy másik állásfoglalásban olvastam, h ráadásul INGYEN kell biztosítaniuk, nem kérhetnek el értük 10.000-30.000 Ft-okat!

Érdemes megkérdezni a kórháztól, mi náluk a pontos protokoll, mert valahol x napon belüli negatív teszttel mehet csak be az apa. Ki viseli a költséget, stb.

Egy nonprofit szervezet szeptemberben elküldte minden kórháznak a kérdést, h biztosított-e náluk a szülő nők számára a kísérő jelenléte. A legtöbb nagyon szépen, diplomatikusan azt válaszolta, hogy természetesen (habár tavasszal egészen máshogy viselkedett sok közülük), valahol viszont meghagyták maguknak a kiskaput, hogy „a […] helyzet környezetünben végletekig kifeszített, így a prioritások változhatnak”… Tudjatok róla, hogy egy magasabb szintű határozatot nem írhat felül egy helyi kórház belső szabályzata vagy a helyi orvos „prioritása”, be kell tartania mindenkinek! Nincs olyan prioritás, ami fontosabb lehet annál, mint, hogy anya és baba biztonságban szülhessen, születhessen.

Tájékozódj!

Szóval, ha kórházban tervezel szülni, kérdezz utána alaposan! Elvileg kint kellene lennie a honlapjukon az eljárásrendnek. Írj levelet a kórház vezetőségének, a betegjogi képviselőnek, tudd meg időben, mire számíthatsz, hogy el tudd dönteni, ott fogsz-e szülni vagy máshol. Legyél naprakész, mert óráról órára változhatnak a dolgok.

A levél végén mellékelek néhány linket, ha ki szeretnéd nyomtatni a törvény ide vonatkozó részét ill. a határozatokat.

Gondolkodnivaló

Légyszi gondold végig, te kit szeretnél magad mellett a szülésednél! Fontos, hogy ott legyen a párod? Mit tennél különböző helyzetekben, mi az, amihez ragaszkodsz, mi az, amit könnyen el tudsz engedni? Írd le a szülésfüzetedbe!

Holnap arról fogok neked mesélni, hogy van-e értelme a légzésfigyelőnek, elmondom előnyeit, hátrányait. Addig gondold végig, te mit tudsz ezzel kapcsolatban. Van-e bármilyen tapasztalat a környezetedben erről a kütyüről?

Hamarosan lesz egy olyan ötletem számodra, ami szerintem érdekelni fog!

Addig is vigyázz magatoka!

Anita

 

forrás:

1997. évi CLIV. törvény 11. § (4)-(5) (hatályos 2020.12.31-ig)

URL:

határozat látogatási tilalomról (2020.03.08.)

URL:

határozat látogatási tilalomról (2020.09.08.)

URL:

Utolsó letöltés mindegyiknél: 2020. 09. 30.